PS12017-A
MOD IPM 3PHASE IGBT 1200V 25A
product image
PS12017-A Picture
SeekIC No. : 004131820 Detail
PS12017-A: MOD IPM 3PHASE IGBT 1200V 25A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PS12017-A
Current: 25A Program Memory Type : Flash
Voltage: 1200V Voltage - Isolation: 2500Vrms
Type: IGBT
Voltage: 1200V
Voltage - Isolation: 2500Vrms
Configuration: 3 Phase Inverter
Current: 25A
Package / Case: 36-DIP Module
Features:
• 3-Phase IGBT inverter bridge configured by the latest 3rd. generation IGBT and diode technologies.
• Circuit for dynamic braking of motor regenerative energy.
• Inverter output current capability Io (Note 1) :
Specifications
Symbol Item Condition Ratings Unit
VCC Supply voltage Applied between P-N 900 V
VCC(surge) Supply voltage (surge) Applied between P-N, Surge-value 1000 V
VP or VN Each output IGBT collector-emitter static voltage Applied between P-U, V, W, Br or U, V, W, Br-N 1200 V
VP(S) or
VN(S)
Each output IGBT collector-emitter static voltage Applied between P-U, V, W, Br or U, V, W, Br-N 1200 V
±Ic(±Icp) Each output IGBT collector-emitter static voltage TC = 25°C
Note : "( )" means IC peak value
±25(±50) A
Ic(Icp) Each output IGBT collector-emitter static voltage 10 (20) A
IF(IFP) Brake diode anode current 10 (20) A
Parameters:
Technical/Catalog InformationPS12017-A
Number of Outputs1
Power (Watts)30000W
Voltage - Output1200V
Voltage - Input900V
Power Supply TypeSwitching (Closed Frame)
1st Output1200 VDC @ 25A