PT22AL24B
RELAY GEN PURPOSE DPDT 12A 24V
product image
PT22AL24B Picture
SeekIC No. : 003829501 Detail
PT22AL24B: RELAY GEN PURPOSE DPDT 12A 24V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PT22AL24B
Quick Details
Series: PTH, SCHRACK Manufacturer: TE Connectivity
Relay Type: General Purpose Coil Type: Non Latching
Coil Current: 30.8mA Coil Voltage: 24VDC
Contact Form: DPDT (2 Form C) Contact Rating (Current): 12A
Switching Voltage: 440VAC - Max Package / Case : TQFN-56
Turn On Voltage (Max): 18 VDC Turn Off Voltage (Min): 2.4 VDC
Features: LED Indicator Mounting Type: Socketable
Termination Style: Plug In
Description
Manufacturer: TE Connectivity
Relay Type: General Purpose
Coil Type: Non Latching
Packaging: Bulk
Coil Voltage: 24VDC
Turn Off Voltage (Min): 2.4 VDC
Turn On Voltage (Max): 18 VDC
Contact Rating (Current): 12A
Contact Form: DPDT (2 Form C)
Mounting Type: Socketable
Termination Style: Plug In
Coil Current: 30.8mA
Features: LED Indicator
Switching Voltage: 440VAC - Max