PTR016V0075-TR
PTC Resettable Fuses PPTC 16V 0.75A Radial
product image
PTR016V0075-TR Picture
SeekIC No. : 00689110 Detail
PTR016V0075-TR: PTC Resettable Fuses PPTC 16V 0.75A Radial
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PTR016V0075-TR
Mfg:
Cooper Bussmann
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Hold Current : 0.75 A Trip Current : 1.5 A
Current Rating (Max) : 40 A Resistance : 0.175 Ohms
Maximum Voltage DC : 16 V Termination Style : Radial
Mounting Style : Through Hole
Description
Package / Case :
Maximum Voltage DC : 16 V
Current Rating (Max) : 40 A
Hold Current : 0.75 A
Trip Current : 1.5 A
Termination Style : Radial
Mounting Style : Through Hole
Resistance : 0.175 Ohms