PV37Y102C01B00
Trimmer Resistors - Through Hole 1.0Kohms Sealed 6mm SQ 12turn
product image
PV37Y102C01B00 Picture
SeekIC No. : 001265145 Detail
PV37Y102C01B00: Trimmer Resistors - Through Hole 1.0Kohms Sealed 6mm SQ 12turn
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PV37Y102C01B00
Mfg:
Murata
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Product : Multi-Turn Trimmer Potentiometers Product Type : Multiturn
Number of Turns : 12 Taper : Linear
Resistance : 1 KOhms Termination Style : Pin
Power Rating : 250 mWatts (1/4 Watt) Tolerance : 10 %
Temperature Coefficient : 150 PPM / C
Description
Voltage Rating :
Product Type : Multiturn
Taper : Linear
Termination Style : Pin
Power Rating : 250 mWatts (1/4 Watt)
Tolerance : 10 %
Number of Turns : 12
Resistance : 1 KOhms
Product : Multi-Turn Trimmer Potentiometers
Parameters:
Technical/Catalog InformationPV37Y102C01B00
VendorMurata Electronics North America
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms1.00K
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Number of Turns12
Package / CaseSquare - 0.252" L x 0.157" W x 0.264" H (6.40mm x 4.00mm x 6.70mm)
PackagingBulk
Adjustment TypeTop Adjustment
Tolerance±10%