PVA2A105A01R00
Trimmer Resistors - SMD 1.0Mohms Open 2mm Single turn
product image
PVA2A105A01R00 Picture
SeekIC No. : 001261549 Detail
PVA2A105A01R00: Trimmer Resistors - SMD 1.0Mohms Open 2mm Single turn
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PVA2A105A01R00
Taper : Linear Resistance : 1 MOhms
Termination Style : Solder Lug Power Rating : 100 mWatts
Tolerance : 25 % Temperature Coefficient : 250 PPM / C
Element Type : Cermet
Resistance : 1 MOhms
Power Rating : 100 mWatts
Tolerance : 25 %
Parameters:
Technical/Catalog InformationPVA2A105A01R00
VendorMurata Electronics North America (VA)
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms1.00M
Power (Watts)0.1W, 1/10W
Number of TurnsSingle
Package / CaseSquare - 0.108" L x 0.087" W x 0.031" H (2.75mm x 2.20mm x 0.80mm)
PackagingCut Tape (CT)
Adjustment TypeTop Adjustment
Tolerance±5%