PVC10218
Film Capacitors .0018uF 1000V
product image
PVC10218 Picture
SeekIC No. : 001055495 Detail
PVC10218: Film Capacitors .0018uF 1000V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PVC10218
Capacitance : 1800 pF Voltage Rating : 1 KVolts
Series : PVC Termination Style : Radial
Lead Spacing : 12.7 mm
Product Type : General Purpose
Lead Spacing : 12.7 mm
Capacitance : 1800 pF
Series : PVC
Parameters:
Technical/Catalog InformationPVC10218
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance1800pF
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Tolerance±10%
PackagingBulk
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing0.5" (12.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.500 Hrs @ 85°C