PVC10268
Film Capacitors .0068uF 1000V
product image
PVC10268 Picture
SeekIC No. : 001053454 Detail
PVC10268: Film Capacitors .0068uF 1000V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PVC10268
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product Type : General Purpose Dielectric : Polypropylene (PP)
Capacitance : 6800 pF Voltage Rating : 1 KVolts
Series : PVC Termination Style : Radial
Lead Spacing : 17.5 mm
Description
Tolerance :
Operating Temperature Range :
Dimensions :
Dielectric : Polypropylene (PP)
Termination Style : Radial
Voltage Rating : 1 KVolts
Product Type : General Purpose
Lead Spacing : 17.5 mm
Capacitance : 6800 pF
Series : PVC
Parameters:
Technical/Catalog InformationPVC10268
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance6800pF
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Tolerance±10%
Dielectric MaterialPolyester Film
Package / CaseRadial
PackagingBulk
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing0.689" (17.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.500 Hrs @ 85°C