PWB200AA
Features: ·IT􀊢AV􀊣200A􀊢each device􀊣·high Surge Current 6000 A􀊢60Hz􀊣·Easy Construction·Non-isolated. Mounting base as common Anode terminalApplicationWelding power Supply Various DC power SupplySpecifications Symbol Item Ratings U...
product image
PWB200AA Picture
SeekIC No. : 004467352 Detail
PWB200AA: Features: ·IT􀊢AV􀊣200A􀊢each device􀊣·high Surge Current 6000 A􀊢60Hz􀊣·Easy Construction·Non-isolated. Mounting base as common Anode terminalApplica...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PWB200AA
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
·IT􀊢AV􀊣200A􀊢each device􀊣
·high Surge Current 6000 A􀊢60Hz􀊣
·Easy Construction
·Non-isolated. Mounting base as common Anode terminal
Application
Welding power Supply Various DC power Supply
Specifications
Symbol
Item
Ratings
Unit
PWB80A30
PWB80A40
VRRM Repetitive Peak Reverse Voltage
300
V
VRSM Non-Repetitive Peak Reverse Voltage
360
V
VDRM Repetitive Peak Off-State Voltage
300
Symbol
Item
Conditions
Ratings
Unit
IT(AV)
Average On-State Current Single phase, half wave, 180 conduction, Tc 123
A
IT(RMS)
R.M.S. On-State Current Single phase, half wave, 180 conduction, Tc 123
A
ITSM
Surge On-State Current 1/2cycle, 50Hz/60Hz, peak value, non-repetitive
I2t
I2t
A2S
PGM
Peak Gate Power Dissipation
10
W
PG(AV)
Average Gate Power Dissipation
1
W
IFGM
Peak Gate Current
3
VFGM
Peak Gate Voltage(Forward)
10
VRGM
Peak Gate Voltage(Reverse)
5
di/dt
Critical Rate of Rise of On-State Current IG 200mA Tj 25 VD 1
2VDRM dIG/dt 1A/ s