Q-150K-1/4-02-QB48IN-25: Heat Shrink Tubing & Sleeves 1/4 48IN 25PC BAG CLEAR
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
Heat Shrink Tubing & Sleeves 1 1/2" 30M SPOOL BLACK
Heat Shrink Tubing & Sleeves 1 1/2" 48IN CLEAR 5 PC BAG
Heat Shrink Tubing & Sleeves 1/16 48IN 25PC BAG BLACK
| Inside Diameter : | 6.4 mm | Shrink Ratio : | 2:1 | ||
| Minimum Shrink Temperature : | + 135 C | Length : | 4 ft | ||
| Series : | Q-150K | Type : | Modified Thin Wall Flexible PVDF | ||
| Material : | Polyolefin | Color : | Black, Clear |
| Technical/Catalog Information | Q-150K-1/4-02-QB48IN-25 |
| Vendor | Qualtek |
| Category | Cables, Wires - Management |
| Color | Clear |
| Features | Flame Retardant |
| Inner Diameter - Recovered | 0.125" (3.2mm) |
| Inner Diameter - Supplied | 0.250" (6.4mm) |
| Length | 4.0' (1.22m) |
| Material | Polyvinylidene Fluoride |
| Quantity | 1 |
| Recovered Wall Thickness | 0.010" (0.26mm) |