Q2-F-1/16-01-SS1000FT
Heat Shrink Tubing & Sleeves 1/16 1000FT SPL BLACK
product image
Q2-F-1/16-01-SS1000FT Picture
SeekIC No. : 002474467 Detail
Q2-F-1/16-01-SS1000FT: Heat Shrink Tubing & Sleeves 1/16 1000FT SPL BLACK
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
Q2-F-1/16-01-SS1000FT
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Inside Diameter : 1.5875 mm Shrink Ratio : 2:1
Minimum Shrink Temperature : + 70 C Length : 1000 ft
Series : Q2-F Type : High Strength, Thin Wall
Material : Polyolefin Color : Black
Description
Recovered Diameter :
Shrink Ratio : 2:1
Material : Polyolefin
Color : Black
Minimum Shrink Temperature : + 70 C
Length : 1000 ft
Inside Diameter : 1.5875 mm
Series : Q2-F
Type : High Strength, Thin Wall
Parameters:
Technical/Catalog InformationQ2-F-1/16-01-SS1000FT
VendorQualtek
CategoryCables, Wires - Management
ColorBlack
FeaturesFlame Retardant
Inner Diameter - Recovered0.031" (0.8mm)
Inner Diameter - Supplied0.063" (1.6mm)
Length1000' (304.8m)
MaterialPolyolefin
Quantity1
Recovered Wall Thickness0.016" (0.41mm)