Q2004D4RP
Triacs 200V 4A 25-25-25mA
product image
Q2004D4RP Picture
SeekIC No. : 00203155 Detail
Q2004D4RP: Triacs 200V 4A 25-25-25mA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
Q2004D4RP
Mfg:
Littelfuse
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 200 V Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.05 mA
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 2.5 V Gate Trigger Current (Igt) : 25 mA, 50 mA
Holding Current (Ih Max) : 30 mA Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TO-252 Packaging : Reel
Description
Breakover Current IBO Max :
On-State RMS Current (It RMS) :
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.05 mA
Package / Case : TO-252
Holding Current (Ih Max) : 30 mA
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 2.5 V
Gate Trigger Current (Igt) : 25 mA, 50 mA
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 200 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationQ2004D4RP
VendorLittelfuse / Teccor Brand Thyristors
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Triac TypeStandard
ConfigurationSingle
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS) (Max)4A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)25mA
Current - Hold (Ih) (Max)30mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)46A, 55A