Q2006DH3
Triacs 200V 6A
product image
Q2006DH3 Picture
SeekIC No. : 00202216 Detail
Q2006DH3: Triacs 200V 6A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
Q2006DH3
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 200 V On-State RMS Current (It RMS) : 6 A
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.01 mA Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V
Gate Trigger Current (Igt) : 10 mA Holding Current (Ih Max) : 15 mA
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : TO-252
Description
Breakover Current IBO Max :
Packaging :
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V
Gate Trigger Current (Igt) : 10 mA
Holding Current (Ih Max) : 15 mA
Mounting Style : SMD/SMT
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.01 mA
Package / Case : TO-252
On-State RMS Current (It RMS) : 6 A
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 200 V
Features:
• High surge current capability
• Glass-passivated junctions
• 2500 V ac isolation for L, J, and K Packages
• High commutating dv/dt
• High static dv/dt
Description
Teccor offers bidirectional alternistors Q2006DH3 with current ratings from 6 A to 40 A and voltages from 200 V to 1000 V as part of Teccor's broad line of thyristors. Teccor's alternistor is specifically designed for applications that switch highly inductive loads.
Teccor's TO-218X package is designed for heavy, steady powerhandling capability. It features large eyelet terminals for ease of soldering heavy gauge hook-up wire. All the isolated packages have a standard isolation voltage rating of 2500 V rms.