Q2006NH4TP
Triacs 200V 6A 25-25-25mA
product image
Q2006NH4TP Picture
SeekIC No. : 00202125 Detail
Q2006NH4TP: Triacs 200V 6A 25-25-25mA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
Q2006NH4TP
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 200 V On-State RMS Current (It RMS) : 6 A
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V Gate Trigger Current (Igt) : 35 mA
Holding Current (Ih Max) : 35 mA Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TO-263 Packaging : Tube
Description
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM :
Breakover Current IBO Max :
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V
Packaging : Tube
Mounting Style : SMD/SMT
Gate Trigger Current (Igt) : 35 mA
Holding Current (Ih Max) : 35 mA
Package / Case : TO-263
On-State RMS Current (It RMS) : 6 A
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 200 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationQ2006NH4TP
VendorLittelfuse / Teccor Brand Thyristors
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Triac TypeAlternistor - Snubberless
ConfigurationSingle
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS) (Max)6A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)35mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)80A, 85A