Q2008DH4TP
Triacs 200V 8A
product image
Q2008DH4TP Picture
SeekIC No. : 00203332 Detail
Q2008DH4TP: Triacs 200V 8A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
Q2008DH4TP
Mfg:
Littelfuse
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 200 V On-State RMS Current (It RMS) : 8 A
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.01 mA Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V
Gate Trigger Current (Igt) : 35 mA Holding Current (Ih Max) : 35 mA
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : TO-252
Packaging : Tube
Description
Breakover Current IBO Max :
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V
Packaging : Tube
Mounting Style : SMD/SMT
On-State RMS Current (It RMS) : 8 A
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.01 mA
Package / Case : TO-252
Gate Trigger Current (Igt) : 35 mA
Holding Current (Ih Max) : 35 mA
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 200 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationQ2008DH4TP
VendorLittelfuse / Teccor Brand Thyristors
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Triac TypeAlternistor - Snubberless
ConfigurationSingle
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS) (Max)8A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)35mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)80A, 85A