Q2008N4RP
Triacs 200V 8A 25-25-25mA
product image
Q2008N4RP Picture
SeekIC No. : 00202524 Detail
Q2008N4RP: Triacs 200V 8A 25-25-25mA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
Q2008N4RP
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 200 V On-State RMS Current (It RMS) : 8 A
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V Gate Trigger Current (Igt) : 1.8 A
Holding Current (Ih Max) : 50 mA Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TO-263 Packaging : Reel
Description
Breakover Current IBO Max :
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM :
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
On-State RMS Current (It RMS) : 8 A
Holding Current (Ih Max) : 50 mA
Package / Case : TO-263
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 200 V
Gate Trigger Current (Igt) : 1.8 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationQ2008N4RP
VendorLittelfuse / Teccor Brand Thyristors
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Triac TypeStandard
ConfigurationSingle
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS) (Max)8A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)25mA
Current - Hold (Ih) (Max)50mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A