Q2008NH4RP
Triacs 200V 8A 25-25-25mA
product image
Q2008NH4RP Picture
SeekIC No. : 00202157 Detail
Q2008NH4RP: Triacs 200V 8A 25-25-25mA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
Q2008NH4RP
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 200 V On-State RMS Current (It RMS) : 8 A
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.01 mA Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V
Gate Trigger Current (Igt) : 35 mA Holding Current (Ih Max) : 35 mA
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : TO-263
Packaging : Reel
Description
Breakover Current IBO Max :
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
On-State RMS Current (It RMS) : 8 A
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.01 mA
Gate Trigger Current (Igt) : 35 mA
Holding Current (Ih Max) : 35 mA
Package / Case : TO-263
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 200 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationQ2008NH4RP
VendorLittelfuse / Teccor Brand Thyristors
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Triac TypeAlternistor - Snubberless
ConfigurationSingle
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS) (Max)8A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)35mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A