Q4004L359
Triacs 400V 4A 10-10-10mA
product image
Q4004L359 Picture
SeekIC No. : 00202418 Detail
Q4004L359: Triacs 400V 4A 10-10-10mA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
Q4004L359
Quick Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 400 V On-State RMS Current (It RMS) : 4 A
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.05 mA Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V
Gate Trigger Current (Igt) : 25 mA Holding Current (Ih Max) : 20 mA
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-220
Packaging : Bulk
Description
Breakover Current IBO Max :
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V
Mounting Style : Through Hole
Holding Current (Ih Max) : 20 mA
Packaging : Bulk
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.05 mA
Package / Case : TO-220
Gate Trigger Current (Igt) : 25 mA
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 400 V
On-State RMS Current (It RMS) : 4 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationQ4004L359
ConfigurationSingle
Voltage - Off State400V
Current - On State (It (RMS) (Max)4A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)20mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)46A, 55A