Q4006DH4TP
Triacs 400V 6A
product image
Q4006DH4TP Picture
SeekIC No. : 00202184 Detail
Q4006DH4TP: Triacs 400V 6A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
Q4006DH4TP
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 400 V On-State RMS Current (It RMS) : 6 A
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.01 mA Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V
Gate Trigger Current (Igt) : 1.6 A Holding Current (Ih Max) : 35 mA
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : TO-252
Packaging : Tube
Description
Breakover Current IBO Max :
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V
Packaging : Tube
Mounting Style : SMD/SMT
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 400 V
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.01 mA
Package / Case : TO-252
Holding Current (Ih Max) : 35 mA
On-State RMS Current (It RMS) : 6 A
Gate Trigger Current (Igt) : 1.6 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationQ4006DH4TP
VendorLittelfuse / Teccor Brand Thyristors
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Triac TypeAlternistor - Snubberless
ConfigurationSingle
Voltage - Off State400V
Current - On State (It (RMS) (Max)6A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)35mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)55A, 65A