Q4006LT55
Triacs 400V 6A 33/43V
product image
Q4006LT55 Picture
SeekIC No. : 00202472 Detail
Q4006LT55: Triacs 400V 6A 33/43V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
Q4006LT55
Quick Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 400 V Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.5 mA
Holding Current (Ih Max) : 50 mA Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220 Packaging : Bulk
Description
Breakover Current IBO Max :
On-State RMS Current (It RMS) :
Gate Trigger Voltage (Vgt) :
Gate Trigger Current (Igt) :
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Bulk
Package / Case : TO-220
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.5 mA
Holding Current (Ih Max) : 50 mA
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 400 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationQ4006LT55
VendorLittelfuse / Teccor Brand Thyristors
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Triac TypeInternally Triggered
ConfigurationSingle
Voltage - Off State400V
Current - On State (It (RMS)) (Max)6A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)-
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)15mA
Current - Hold (Ih) (Max)50mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)65A, 80A