Q4006N4TP
Triacs 400V 6A 25-25-25mA
product image
Q4006N4TP Picture
SeekIC No. : 00201532 Detail
Q4006N4TP: Triacs 400V 6A 25-25-25mA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
Q4006N4TP
Quick Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 400 V On-State RMS Current (It RMS) : 6 A
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.05 mA Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V
Gate Trigger Current (Igt) : 75 mA Holding Current (Ih Max) : 50 mA
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : TO-263
Packaging : Tube
Description
Breakover Current IBO Max :
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V
Packaging : Tube
Mounting Style : SMD/SMT
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.05 mA
Holding Current (Ih Max) : 50 mA
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 400 V
Package / Case : TO-263
On-State RMS Current (It RMS) : 6 A
Gate Trigger Current (Igt) : 75 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationQ4006N4TP
VendorLittelfuse / Teccor Brand Thyristors
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Triac TypeStandard
ConfigurationSingle
Voltage - Off State400V
Current - On State (It (RMS) (Max)6A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)25mA
Current - Hold (Ih) (Max)50mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)65A, 80A