Q4008NH4RP
Triacs 400V 8A
product image
Q4008NH4RP Picture
SeekIC No. : 00202569 Detail
Q4008NH4RP: Triacs 400V 8A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
Q4008NH4RP
Quick Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 400 V Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.01 mA
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V Gate Trigger Current (Igt) : 35 mA
Holding Current (Ih Max) : 35 mA Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TO-263 Packaging : Reel
Description
Breakover Current IBO Max :
On-State RMS Current (It RMS) :
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 400 V
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.01 mA
Gate Trigger Current (Igt) : 35 mA
Holding Current (Ih Max) : 35 mA
Package / Case : TO-263
Parameters:
Technical/Catalog InformationQ4008NH4RP
VendorLittelfuse / Teccor Brand Thyristors (VA)
ConfigurationSingle
Voltage - Off State400V
Current - On State (It (RMS) (Max)8A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)35mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A