Q4008NH4TP
Triacs 400V 8A
product image
Q4008NH4TP Picture
SeekIC No. : 00202512 Detail
Q4008NH4TP: Triacs 400V 8A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
Q4008NH4TP
Quick Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 400 V On-State RMS Current (It RMS) : 8 A
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.5 mA Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V
Gate Trigger Current (Igt) : 2 A Holding Current (Ih Max) : 35 mA
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : TO-263
Packaging : Tube
Description
Breakover Current IBO Max :
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V
Packaging : Tube
Mounting Style : SMD/SMT
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.5 mA
On-State RMS Current (It RMS) : 8 A
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 400 V
Holding Current (Ih Max) : 35 mA
Package / Case : TO-263
Gate Trigger Current (Igt) : 2 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationQ4008NH4TP
ConfigurationSingle
Voltage - Off State400V
Current - On State (It (RMS) (Max)8A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)35mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A