Q4008VH4TP
Triacs 400V 8A 35-35-35mA
product image
Q4008VH4TP Picture
SeekIC No. : 00202372 Detail
Q4008VH4TP: Triacs 400V 8A 35-35-35mA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
Q4008VH4TP
Quick Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 400 V On-State RMS Current (It RMS) : 8 A
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V Gate Trigger Current (Igt) : 1.6 A
Holding Current (Ih Max) : 35 mA Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-251 Packaging : Tube
Description
Breakover Current IBO Max :
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM :
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
On-State RMS Current (It RMS) : 8 A
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 400 V
Holding Current (Ih Max) : 35 mA
Gate Trigger Current (Igt) : 1.6 A
Package / Case : TO-251
Parameters:
Technical/Catalog InformationQ4008VH4TP
ConfigurationSingle
Voltage - Off State400V
Current - On State (It (RMS) (Max)8A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)35mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)80A, 85A