Q6006DH4RP
Triacs 600V 6A 35-35-35mA
product image
Q6006DH4RP Picture
SeekIC No. : 00202834 Detail
Q6006DH4RP: Triacs 600V 6A 35-35-35mA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
Q6006DH4RP
Mfg:
Littelfuse
Quick Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 600 V On-State RMS Current (It RMS) : 6 A
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V Gate Trigger Current (Igt) : 35 mA
Holding Current (Ih Max) : 35 mA Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TO-252 Packaging : Reel
Description
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM :
Breakover Current IBO Max :
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 600 V
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Package / Case : TO-252
Gate Trigger Current (Igt) : 35 mA
Holding Current (Ih Max) : 35 mA
On-State RMS Current (It RMS) : 6 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationQ6006DH4RP
VendorLittelfuse / Teccor Brand Thyristors
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Triac TypeAlternistor - Snubberless
ConfigurationSingle
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS) (Max)6A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)35mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)55A, 65A