Q6015L556
Triacs 600V 15A 50-50-50mA
product image
Q6015L556 Picture
SeekIC No. : 00202307 Detail
Q6015L556: Triacs 600V 15A 50-50-50mA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
Q6015L556
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 600 V On-State RMS Current (It RMS) : 15 A
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 5 uA Gate Trigger Voltage (Vgt) : 2 V
Gate Trigger Current (Igt) : 50 mA Holding Current (Ih Max) : 70 mA
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-220AB
Packaging : Bulk
Description
Breakover Current IBO Max :
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 600 V
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 5 uA
Gate Trigger Current (Igt) : 50 mA
Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220AB
Packaging : Bulk
On-State RMS Current (It RMS) : 15 A
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 2 V
Holding Current (Ih Max) : 70 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationQ6015L556
VendorLittelfuse / Teccor Brand Thyristors
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Triac TypeStandard
ConfigurationSingle
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS) (Max)15A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)70mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)167A, 200A