Q6016LH4
Triacs 600V 16A
product image
Q6016LH4 Picture
SeekIC No. : 00201799 Detail
Q6016LH4: Triacs 600V 16A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
Q6016LH4
Quick Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 600 V On-State RMS Current (It RMS) : 16 A
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.05 mA Gate Trigger Voltage (Vgt) : 2 V
Gate Trigger Current (Igt) : 35 mA Holding Current (Ih Max) : 50 mA
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-220
Breakover Current IBO Max :
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 600 V
Mounting Style : Through Hole
On-State RMS Current (It RMS) : 16 A
Packaging : Bulk
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.05 mA
Package / Case : TO-220
Holding Current (Ih Max) : 50 mA
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 2 V
Gate Trigger Current (Igt) : 35 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationQ6016LH4
VendorLittelfuse / Teccor Brand Thyristors
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Triac TypeAlternistor - Snubberless
ConfigurationSingle
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS) (Max)16A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)50mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)167A, 200A