Q6016NH3RP
Triacs 600V 16A
product image
Q6016NH3RP Picture
SeekIC No. : 00202386 Detail
Q6016NH3RP: Triacs 600V 16A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
Q6016NH3RP
Quick Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 600 V On-State RMS Current (It RMS) : 16 A
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.05 mA Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.5 V
Gate Trigger Current (Igt) : 20 mA Holding Current (Ih Max) : 35 mA
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : TO-263
Packaging : Reel
Description
Breakover Current IBO Max :
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 600 V
On-State RMS Current (It RMS) : 16 A
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.5 V
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.05 mA
Holding Current (Ih Max) : 35 mA
Package / Case : TO-263
Gate Trigger Current (Igt) : 20 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationQ6016NH3RP
VendorLittelfuse / Teccor Brand Thyristors (VA)
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Triac TypeAlternistor - Snubberless
ConfigurationSingle
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS) (Max)16A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)20mA
Current - Hold (Ih) (Max)35mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)167A, 200A