Q6016RH657
Triacs 600V 16A 80-80-80mA
product image
Q6016RH657 Picture
SeekIC No. : 00202271 Detail
Q6016RH657: Triacs 600V 16A 80-80-80mA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
Q6016RH657
Quick Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 600 V On-State RMS Current (It RMS) : 16 A
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 5 uA Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V
Gate Trigger Current (Igt) : 80 mA Holding Current (Ih Max) : 70 mA
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-220
Packaging : Bulk
Description
Breakover Current IBO Max :
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 600 V
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 5 uA
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V
Mounting Style : Through Hole
On-State RMS Current (It RMS) : 16 A
Packaging : Bulk
Package / Case : TO-220
Holding Current (Ih Max) : 70 mA
Gate Trigger Current (Igt) : 80 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationQ6016RH657
VendorLittelfuse / Teccor Brand Thyristors
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Triac TypeAlternistor - Snubberless
ConfigurationSingle
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS) (Max)16A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)80mA
Current - Hold (Ih) (Max)70mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)167A, 200A