Q8004L452
Triacs 800V 4A 25-25-25mA
product image
Q8004L452 Picture
SeekIC No. : 00202477 Detail
Q8004L452: Triacs 800V 4A 25-25-25mA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
Q8004L452
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 800 V On-State RMS Current (It RMS) : 4 A
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V Gate Trigger Current (Igt) : 1.2 A
Holding Current (Ih Max) : 30 mA Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220 Packaging : Bulk
Description
Breakover Current IBO Max :
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM :
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V
Mounting Style : Through Hole
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 800 V
Packaging : Bulk
Package / Case : TO-220
Holding Current (Ih Max) : 30 mA
On-State RMS Current (It RMS) : 4 A
Gate Trigger Current (Igt) : 1.2 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationQ8004L452
VendorLittelfuse / Teccor Brand Thyristors
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Triac TypeStandard
ConfigurationSingle
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS) (Max)4A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)25mA
Current - Hold (Ih) (Max)30mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)46A, 55A