Q8006DH4
Triacs 800V 6A
product image
Q8006DH4 Picture
SeekIC No. : 00203055 Detail
Q8006DH4: Triacs 800V 6A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
Q8006DH4
Mfg:
Littelfuse
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 800 V On-State RMS Current (It RMS) : 6 A
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.01 mA Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V
Gate Trigger Current (Igt) : 35 mA Holding Current (Ih Max) : 35 mA
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : TO-252
Packaging : Bulk
Description
Breakover Current IBO Max :
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V
Mounting Style : SMD/SMT
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 800 V
Packaging : Bulk
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.01 mA
Package / Case : TO-252
Gate Trigger Current (Igt) : 35 mA
Holding Current (Ih Max) : 35 mA
On-State RMS Current (It RMS) : 6 A