QBB150A60
Application· Motor Control􀊢VVVF􀊣, AC/DC Servo, UPS,· Switching Power Supply, Ultrasonic ApplicationSpecifications Symbol Item Conditions Ratings Unit QCA150A40QBB150A40 QCA150A40QBB150A40 VCBO Collector-Base Voltage 400 600 V VCEX Collector-Emitter Volta...
product image
QBB150A60 Picture
SeekIC No. : 004467851 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
QBB150A60
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Application
· Motor Control􀊢VVVF􀊣, AC/DC Servo, UPS,
· Switching Power Supply, Ultrasonic Application
Specifications
Symbol Item Conditions Ratings Unit
QCA150A40
QBB150A40
QCA150A40
QBB150A40
VCBO Collector-Base Voltage 400 600 V
VCEX Collector-Emitter Voltage VBE=-2V 400 600 V
VEBO Emitter-Base Voltage ( )pw1ms 10 10 V
IC Collector Current 150(300) A
-IC Reverse Collector Current 150 A
IB Base Current TC=25 9 A
PT Total power dissipation 690 W
Tj Junction Temperature �-�40 to 􀊴150
Tstg Storage Temperature A.C.1minute �-�40 to 􀊴125
VISO Isolation Voltage 2500 V