QBK033A0B41-HZ
DC/DC Converters 48Vin 12Vout 33A TH baseplt autorestart
product image
QBK033A0B41-HZ Picture
SeekIC No. : 002750282 Detail
QBK033A0B41-HZ: DC/DC Converters 48Vin 12Vout 33A TH baseplt autorestart
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
QBK033A0B41-HZ
Mfg:
GE Energy (Lineage Power)
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Isolated Output Power : 396 W
Input Voltage Range : 36 V to 60 V Input Voltage (nominal) : 48 V
Number of Outputs : 1 Output Voltage (Channel 1) : 12 V
Output Current (Channel 1) : 33 A Mounting Style : Through Hole
Package / Case Size : DIP
Description
Output Voltage (Channel 2) :
Output Current (Channel 2) :
Number of Outputs : 1
Product : Isolated
Input Voltage (nominal) : 48 V
Output Voltage (Channel 1) : 12 V
Package / Case Size : DIP
Output Current (Channel 1) : 33 A
Output Power : 396 W
Mounting Style : Through Hole
Input Voltage Range : 36 V to 60 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationQBK033A0B41-HZ
VendorLineage Power
CategoryPower Supplies
Voltage - Input36 ~ 60VDC
Output12V
Power (Watts)396W
Number of Outputs1
1st Output12 VDC @ 33A