QBS100YH-A
CONV DC-DC 24V IN 12V OUT 100W
product image
QBS100YH-A Picture
SeekIC No. : 003623962 Detail
QBS100YH-A: CONV DC-DC 24V IN 12V OUT 100W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
QBS100YH-A
  • Qty
  • 0~24
Quick Details
Series: QBS Manufacturer: Power-One
Number of DAC Outputs : 2 Type: Isolated
Number of Outputs: 1 Voltage - Input (Min): 18V
Voltage - Input (Max): 36V Voltage - Output 1: 12V
Voltage - Output 2: - Voltage - Output 3: -
Current - Output (Max): 8.33A Power (Watts) - Manufacture Series: 100W
Voltage - Isolation: 1.5kV (1500V) Features: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: 8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension: 2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm) Packaging: Bulk
Operating Temperature: -40°C ~ 100°C
Description
Type: Isolated
Number of Outputs: 1
Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: -
Features: -
Voltage - Output 1: 12V
Mounting Type: Through Hole
Efficiency: 85%
Packaging: Bulk
Voltage - Input (Min): 18V
Voltage - Input (Max): 36V
Voltage - Isolation: 1.5kV (1500V)
Power (Watts) - Manufacture Series: 100W
Package / Case: 8-DIP Module, 1/4 Brick
Manufacturer: Power-One
Size / Dimension: 2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Series: QBS
Current - Output (Max): 8.33A
Parameters:
Technical/Catalog InformationQBS100YH-A
VendorPower-One
CategoryPower Supplies
Voltage - Input24V
Output12V
Power (Watts)100W
Number of Outputs1
1st Output12 VDC @ 8.33A