QE87C196CB20
IC MCU 16-BIT 5V 56K OTP 100-QFP
product image
QE87C196CB20 Picture
SeekIC No. : 003509288 Detail
QE87C196CB20: IC MCU 16-BIT 5V 56K OTP 100-QFP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
QE87C196CB20
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: 87C Manufacturer: Intel
Core Processor: MCS 96 Core Size: 16-Bit
Speed: 20MHz Connectivity: CAN, SIO, SSIO
Peripherals: PWM Propagation Delay Time : 9.5 ns at 3.3 V, 7 ns at 5 V
Number of I /O: 56 Program Memory Size: 56KB (56K x 8)
Program Memory Type: OTP EEPROM Size: -
RAM Size: 1.5K x 8 Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 4.5 V ~ 5.5 V
Data Converters: A/D 8x10b Oscillator Type: Internal
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Package / Case: 100-QFP
Description
EEPROM Size: -
Oscillator Type: Internal
Core Size: 16-Bit
Speed: 20MHz
Data Converters: A/D 8x10b
Packaging: Tray
Program Memory Type: OTP
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
RAM Size: 1.5K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 4.5 V ~ 5.5 V
Number of I /O: 56
Package / Case: 100-QFP
Series: 87C
Program Memory Size: 56KB (56K x 8)
Manufacturer: Intel
Core Processor: MCS 96
Connectivity: CAN, SIO, SSIO
Peripherals: PWM
Parameters:
Technical/Catalog InformationQE87C196CB20
VendorIntel
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size56K x 8
RAM Size1.5K x 8
Number of I /O56
Package / Case100-QFP
Speed20MHz
Controller Series87C
Oscillator TypeInternal
PackagingTray
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
Core ProcessorMCS 96
Data ConvertersA/D 8x10b
Core Size16-Bit
ConnectivityCAN, SIO, SSIO
PeripheralsPWM