QFM-TRX1-24G
TRANSCEIVER MOD RF 2.4GHZ 3.6V
product image
QFM-TRX1-24G Picture
SeekIC No. : 004127786 Detail
QFM-TRX1-24G: TRANSCEIVER MOD RF 2.4GHZ 3.6V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
QFM-TRX1-24G
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Series: - Core : ARM Cortex A8
Manufacturer: RF Solutions Frequency: 2.4GHz Center
Data Rate - Maximum: 500kbps Modulation or Protocol: ASK, FSK, OOK
Applications: - Power - Output: -
Sensitivity: -98dBm Voltage - Supply: 1.8 V ~ 3.6 V
Current - Receiving: 15.6mA Current - Transmitting: 21.6mA
Data Interface: - Memory Size: -
Antenna Connector: - Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Package / Case: Module
Description
Series: -
Voltage - Supply: 1.8 V ~ 3.6 V
Memory Size: -
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Sensitivity: -98dBm
Applications: -
Power - Output: -
Package / Case: Module
Data Interface: -
Antenna Connector: -
Modulation or Protocol: ASK, FSK, OOK
Packaging: -
Data Rate - Maximum: 500kbps
Frequency: 2.4GHz Center
Manufacturer: RF Solutions
Current - Receiving: 15.6mA
Current - Transmitting: 21.6mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationQFM-TRX1-24G
VendorRF Solutions
CategoryRF and RFID
Frequency2.4GHz Center
Data Rate - Maximum500kbps
Applications-
Power - Output-
Sensitivity-98dBm
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.6 V
Current - Receiving15.6mA
Current - Transmitting21.6mA