QHW050A1-Q
CONVERTER DC/DC 5V 50W OUT
product image
QHW050A1-Q Picture
SeekIC No. : 003654846 Detail
QHW050A1-Q: CONVERTER DC/DC 5V 50W OUT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
QHW050A1-Q
Type: Isolated Number of Outputs: 1
Voltage - Input (Min): 36V Voltage - Input (Max): 75V
Voltage - Output 1: 5V Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: - Current - Output (Max): 10A
Power (Watts) - Manufacture Series: 50W Voltage - Isolation: 1.5kV (1500V)
Maximum Power Dissipation : 1296 mW Features: With Remote On/Off
Mounting Type: Through Hole Package / Case: 8-DIP Module
Size / Dimension: 2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm) Packaging: Bulk
Operating Temperature: -40°C ~ 100°C
Number of Outputs: 1
Voltage - Output 1: 5V
Packaging: Bulk
Voltage - Isolation: 1.5kV (1500V)
Voltage - Input (Min): 36V
Current - Output (Max): 10A
Voltage - Input (Max): 75V
Power (Watts) - Manufacture Series: 50W
Efficiency: 87.5%
Package / Case: 8-DIP Module
Size / Dimension: 2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Series: QHW
Parameters:
Technical/Catalog InformationQHW050A1-Q
VendorLineage Power
CategoryPower Supplies
Voltage - Input36 ~ 75VDC
Output5V
Power (Watts)50W
Number of Outputs1
1st Output5 VDC @ 10A