QK010RH5
Triacs 1000V 10A
product image
QK010RH5 Picture
SeekIC No. : 00202395 Detail
QK010RH5: Triacs 1000V 10A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
QK010RH5
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 1000 V On-State RMS Current (It RMS) : 10 A
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.02 mA Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V
Gate Trigger Current (Igt) : 50 mA Holding Current (Ih Max) : 50 mA
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-220
Packaging : Bulk
Description
Breakover Current IBO Max :
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V
Gate Trigger Current (Igt) : 50 mA
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Bulk
On-State RMS Current (It RMS) : 10 A
Package / Case : TO-220
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 1000 V
Holding Current (Ih Max) : 50 mA
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.02 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationQK010RH5
VendorLittelfuse / Teccor Brand Thyristors
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Triac TypeAlternistor - Snubberless
ConfigurationSingle
Voltage - Off State1000V (1kV)
Current - On State (It (RMS) (Max)10A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)50mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)110A, 120A