QK025NH6RP
Triacs 1000V 25A
product image
QK025NH6RP Picture
SeekIC No. : 00202589 Detail
QK025NH6RP: Triacs 1000V 25A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
QK025NH6RP
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 1 KV On-State RMS Current (It RMS) : 25 A
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V Gate Trigger Current (Igt) : 80 mA
Holding Current (Ih Max) : 100 mA Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TO-263 Packaging : Reel
Description
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM :
Breakover Current IBO Max :
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 1 KV
Package / Case : TO-263
Gate Trigger Current (Igt) : 80 mA
On-State RMS Current (It RMS) : 25 A
Holding Current (Ih Max) : 100 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationQK025NH6RP
VendorLittelfuse / Teccor Brand Thyristors
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Triac TypeAlternistor - Snubberless
ConfigurationSingle
Voltage - Off State1000V (1kV)
Current - On State (It (RMS) (Max)25A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)80mA
Current - Hold (Ih) (Max)100mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)208A, 250A