QL48T30012-NBB0
CONV DC-DC 48V IN 1.2V OUT 36W
product image
QL48T30012-NBB0 Picture
SeekIC No. : 003683244 Detail
QL48T30012-NBB0: CONV DC-DC 48V IN 1.2V OUT 36W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
QL48T30012-NBB0
Quick Details
Series: QL48 Manufacturer: Power-One
Type: Isolated Number of Outputs: 1
Interface Type : Serial Voltage - Input (Min): 36V
Voltage - Input (Max): 75V Voltage - Output 1: 1.2V
Voltage - Output 2: - Voltage - Output 3: -
Current - Output (Max): 30A Power (Watts) - Manufacture Series: 36W
Voltage - Isolation: 2kV (2000V) Features: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: 8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension: 2.30" L x 1.45" W x 0.34" H (58.4mm x 36.8mm x 8.6mm) Packaging: Tray
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Description
Type: Isolated
Number of Outputs: 1
Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: -
Features: -
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Tray
Efficiency: 83%
Voltage - Input (Min): 36V
Power (Watts) - Manufacture Series: 36W
Voltage - Output 1: 1.2V
Voltage - Input (Max): 75V
Current - Output (Max): 30A
Package / Case: 8-DIP Module, 1/4 Brick
Voltage - Isolation: 2kV (2000V)
Size / Dimension: 2.30" L x 1.45" W x 0.34" H (58.4mm x 36.8mm x 8.6mm)
Manufacturer: Power-One
Series: QL48
Parameters:
Technical/Catalog InformationQL48T30012-NBB0
VendorPower-One
CategoryPower Supplies
Voltage - Input36 ~ 75VDC
Output1.2V
Power (Watts)36W
Number of Outputs1
1st Output1.2 VDC @ 30A