QM150DY-2HK
Features: • IC Collector current ............................. 150A• VCEX Collector-emitter voltage .......... 1000V• hFE DC current gain.................................. 75• Insulated Type• UL RecognizedApplicationInverters, Servo drives, DC motor controllers, NC eq...
product image
QM150DY-2HK Picture
SeekIC No. : 004468212 Detail
QM150DY-2HK: Features: • IC Collector current ............................. 150A• VCEX Collector-emitter voltage .......... 1000V• hFE DC current gain.................................. 75•...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
QM150DY-2HK
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• IC Collector current ............................. 150A
• VCEX Collector-emitter voltage .......... 1000V
• hFE DC current gain.................................. 75
• Insulated Type
• UL Recognized
Application
Inverters, Servo drives, DC motor controllers, NC equipment, Welders
Specifications
Symbol Parameter Conditions
Ratings
Unit
VCEX (SUS) Collector-emitter voltage IC=1A, VEB=2V
V
VCEX Collector-emitter voltage VEB=2V
V
VCBO Collector-base voltage Emitter open
VCBO Emitter-base voltage Collector open
7
IC Collector current DC
150
A
-IC Collector reverse current DC (forward diode current)
A
PC Collector dissipation TC=25
W
IB Base current DC
8
ICSM Surge collector reverse current
(forward diode current)
Peak value of one cycle of 60Hz (half wave)