QM15DX-2H
Features: • IC Collector current ................................ 15A• VCEX Collector-emitter voltage .......... 1000V• hFE DC current gain.................................. 75• Insulated Type• UL RecognizedApplicationAC motor controllers, UPS, CVCF, DC motor controll...
product image
QM15DX-2H Picture
SeekIC No. : 004468219 Detail
QM15DX-2H: Features: • IC Collector current ................................ 15A• VCEX Collector-emitter voltage .......... 1000V• hFE DC current gain.................................. 75R...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
QM15DX-2H
Features:
• IC Collector current ................................ 15A
• VCEX Collector-emitter voltage .......... 1000V
• hFE DC current gain.................................. 75
Application
AC motor controllers, UPS, CVCF, DC motor controllers, NC equipment, Welders
Specifications
Symbol Parameter Conditions
Ratings
Unit
VCEX (SUS) Collector-emitter voltage IC=1A, VEB=2V
V
VCEX Collector-emitter voltage VEB=2V
V
VCBO Collector-base voltage Emitter open
VCBO Emitter-base voltage Collector open
7
IC Collector current DC
15
A
-IC Collector reverse current DC (forward diode current)
A
PC Collector dissipation TC=25
150
W
IB Base current DC
1
ICSM Surge collector reverse current
(forward diode current)
Peak value of one cycle of 60Hz (half wave)