QM20KD-HB
Features: • IC Collector current .......................... 20A• VCEXCollector-emitter voltage ........... 600V• hFE DC current gain............................. 250• Insulated Type• UL RecognizedApplicationInverters, Servo drives, DC motor controllers, NC equipment, ...
product image
QM20KD-HB Picture
SeekIC No. : 004468238 Detail
QM20KD-HB: Features: • IC Collector current .......................... 20A• VCEXCollector-emitter voltage ........... 600V• hFE DC current gain............................. 250• Insulat...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
QM20KD-HB
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• IC        Collector current .......................... 20A
• VCEX   Collector-emitter voltage ........... 600V
• hFE     DC current gain............................. 250
• Insulated Type
• UL Recognized
Application
Inverters, Servo drives, DC motor controllers, NC equipment, Welders.
Specifications
Symbol Item Conditions Ratings UnitV
VCEX (SUS) Collector-Base Voltage IC=1A, VEB=2V 600 V
VCEX Collector-Emitter Voltage
VBE=2V
600 V
VCBO
Collector-base voltage
Emitter open 600 V
VEBO
Emitter-Base Voltage
Collector open 7 V
IC
Collector Current DC 20 A
-IC
Collector reverse current
DC (forward diode current) 20 A
PC
Collector dissipation TC=25°C 83 W
IB
Base Current
DC 1 A
ICSM Surge collector reverse current
(forward diode current)
Peak value of one cycle of 60Hz (half wave) 200 A