QM300HA-2H
Features: • IC Collector current ........................ 300A• VCEX Collector-emitter voltage ......... 1000V• hFE DC current gain............................... 75• Insulated Type• UL RecognizedApplicationInverters, Servo drives, DC motor controllers, NC equipment, ...
product image
QM300HA-2H Picture
SeekIC No. : 004468249 Detail
QM300HA-2H: Features: • IC Collector current ........................ 300A• VCEX Collector-emitter voltage ......... 1000V• hFE DC current gain............................... 75• Insulat...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
QM300HA-2H
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• IC        Collector current ........................ 300A
• VCEX   Collector-emitter voltage ......... 1000V
• hFE     DC current gain............................... 75
• Insulated Type
• UL Recognized
Application
Inverters, Servo drives, DC motor controllers, NC equipment, Welders
Specifications
Symbol Item Conditions Ratings UnitV
VCEX (SUS) Collector-Base Voltage IC=1A, VEB=2V 1200 V
VCEX Collector-Emitter Voltage
VBE=2V
1200 V
VCBO
Collector-base voltage
Emitter open 1200 V
VEBO
Emitter-Base Voltage
Collector open 7 V
IC
Collector Current DC 300 A
-IC
Collector reverse current
DC (forward diode current) 300 A
PC
Collector dissipation TC=25°C 1980 W
IB
Base Current
DC 16 A
ICSM Surge collector reverse current
(forward diode current)
Peak value of one cycle of 60Hz (half wave) 3000 A
Tj
Junction Temperature -40~+150
Tstg Storage Temperature -40~+125
  Isolation Voltage Charged part to case, AC for 1 minute 2500 V