QM300HA-2HB
Features: • IC Collector current ........................ 300A• VCEXCollector-emitter voltage ......... 1200V• hFE DC current gain............................. 750• Insulated Type• UL RecognizedApplicationAC motor controllers, UPS, CVCF, DC motor controllers, NC equip...
product image
QM300HA-2HB Picture
SeekIC No. : 004468250 Detail
QM300HA-2HB: Features: • IC Collector current ........................ 300A• VCEXCollector-emitter voltage ......... 1200V• hFE DC current gain............................. 750• Insulated...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
QM300HA-2HB
Features:
• IC        Collector current ........................ 300A
• VCEX   Collector-emitter voltage ......... 1200V
• hFE     DC current gain............................. 750
Application
AC motor controllers, UPS, CVCF, DC motor controllers, NC equipment, Welders
Specifications
Symbol Item Conditions Ratings UnitV
VCEX (SUS) Collector-Base Voltage IC=1A, VEB=2V 1000 V
VCEX Collector-Emitter Voltage
VBE=2V
1000 V
VCBO
Collector-base voltage
Emitter open 1000 V
VEBO
Emitter-Base Voltage
Collector open 7 V
IC
Collector Current DC 300 A
-IC
Collector reverse current
DC (forward diode current) 300 A
PC
Collector dissipation TC=25°C 1960 W
IB
Base Current
DC 16 A
ICSM Surge collector reverse current
(forward diode current)
Peak value of one cycle of 60Hz (half wave) 3000 A
Tstg Storage Temperature -40~+125
Isolation Voltage Charged part to case, AC for 1 minute 2500 V