QM400HA-H
Features: • IC Collector current ........................ 400A• VCEX Collector-emitter voltage ........... 600V• hFE DC current gain............................. 750• Insulated Type• UL RecognizedApplicationAC motor controllers, UPS, DC motor controllers, NC equipment...
product image
QM400HA-H Picture
SeekIC No. : 004468277 Detail
QM400HA-H: Features: • IC Collector current ........................ 400A• VCEX Collector-emitter voltage ........... 600V• hFE DC current gain............................. 750• Insulat...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
QM400HA-H
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• IC Collector current ........................ 400A
• VCEX Collector-emitter voltage ........... 600V
• hFE DC current gain............................. 750
• Insulated Type
• UL Recognized
Application
AC motor controllers, UPS, DC motor controllers, NC equipment
Specifications
Symbol Parameter Conditions Ratings Unit
VCEX (SUS) Collector-emitter voltage IC=1A, VEB=2V 600 V
VCEX Collector-emitter voltage
VEB=2V 600 V
VCBO Collector-base voltage Emitter open 600 V
VEBO Emitter-base voltage
Collector open 7 V
IC Collector current DC 400 A
IC Collector reverse current
DC (forward diode current) 400 A
PC Collector dissipation
TC=25°C 1500 W
IB Base current DC 10 A
ICSM
Surge collector reverse current
(forward diode current)
Peak value of one cycle of 60Hz (half wave) 4000 A
Tj Junction temperature
40~+150 °C
Tstg Storage temperature 40~+125 °C
Viso Isolation voltage Charged part to case, AC for 1 minute 2500 V
- Mounting torque Main terminal screw M8 1.96~2.94 N`m
20~30 kg`cm
Mounting screw M6 1.96~2.94 N`m
20~30 kg`cm
B(E) terminal screw M4 0.98~1.47 N`m
BX terminal screw M4 0.98~1.47 N`m
- Weight Typical value 640 g
Description
The QM400HA-H has the following features including IC Collector current is 400A;VCEX Collector-emitter voltage is 600V;hFE DC current gain is 750;Insulated Type.Any data, including, but not limited to application circuit diagrams information, described herein are intended only as illustrations of QM400HA-Hand not as the specifications for such devices. ROHM CO.,LTD. disclaims any warranty that any use of such devices shall be free from infringement of any third party's intellectual property rights or other proprietary rights, and further, assumes no liability of whatsoever nature in the event of any such infringement, or arising from or connected with or related to the use of such devices.The QM400HA-H described in this document are designed, developed and manufactured as contemplated for general use, including without limitation, ordinary industrial use, general office use, personal use, and household use, but are not designed, developed and manufactured as contemplated (1) for any use that includes fatal risks or dangers that, unless extremely high safety is secured, could have a serious effect to the public, and could lead directly to death, personal injury, severe physical damage or other loss.