QRS1420T30
DIODE MOD FST REC SGL 1400V 84A
product image
QRS1420T30 Picture
SeekIC No. : 004130199 Detail
QRS1420T30: DIODE MOD FST REC SGL 1400V 84A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
QRS1420T30
  • Qty
  • 0~5
Quick Details
Series: - Manufacturer: Powerex Inc
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 3.8V @ 200A Current - Reverse Leakage @ Vr: 1mA @ 1400V
Maximum Clock Frequency : 33 MHz Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 123A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 1400V (1.4kV) Reverse Recovery Time (trr): 300ns
Diode Type: Standard Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Diode Configuration: Single Mounting Type: Chassis Mount
Package / Case: Module Supplier Device Package: Module
Description
Series: -
Diode Type: Standard
Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Mounting Type: Chassis Mount
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 123A
Packaging: Bulk
Manufacturer: Powerex Inc
Diode Configuration: Single
Package / Case: Module
Supplier Device Package: Module
Reverse Recovery Time (trr): 300ns
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 1400V (1.4kV)
Current - Reverse Leakage @ Vr: 1mA @ 1400V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 3.8V @ 200A
Parameters:
Technical/Catalog InformationQRS1420T30
VendorPowerex Inc
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Standard
Current - Average Rectified (Io)84A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)