QSE-080-01-L-D-A
CONN RCPT HI-SPEED DUAL 160POS
product image
QSE-080-01-L-D-A Picture
SeekIC No. : 003019411 Detail
QSE-080-01-L-D-A: CONN RCPT HI-SPEED DUAL 160POS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
QSE-080-01-L-D-A
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: QStrip® QSE Manufacturer: Samtec Inc
Connector Type: Receptacle, Center Strip Contacts Number of Positions: 160
Package / Case : DDB6 Pitch: 0.031" (0.80mm)
Number of Rows: 2 Mounting Type: Surface Mount
Features: Board Guide, Ground Bus (Plane) Contact Finish: Gold
Contact Finish Thickness: 10µin (0.25µm) Packaging: Tray
Mated Stacking Heights: 5mm, 8mm, 11mm, 16mm, 19mm, 25mm
Description
Pitch: 0.031" (0.80mm)
Number of Rows: 2
Mounting Type: Surface Mount
Contact Finish: Gold
Number of Positions: 160
Connector Type: Receptacle, Center Strip Contacts
Features: Board Guide, Ground Bus (Plane)
Packaging: Tray
Contact Finish Thickness: 10µin (0.25µm)
Manufacturer: Samtec Inc
Height Above Board: 0.128" (3.25mm)
Series: QStrip® QSE
Parameters:
Technical/Catalog InformationQSE-080-01-L-D-A
VendorSamtec Inc
CategoryConnectors
Number of Positions 160
Number of Rows2
Contact FinishGold
Mounting TypeSurface Mount
Pitch0.031" (0.80mm)
PackagingTray