QTH-020-01-L-D-DP-A
CONN HEADER 40POS 0.5MM SMT
product image
QTH-020-01-L-D-DP-A Picture
SeekIC No. : 003019606 Detail
QTH-020-01-L-D-DP-A: CONN HEADER 40POS 0.5MM SMT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
QTH-020-01-L-D-DP-A
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Series: QStrip® QTH Manufacturer: Samtec Inc
Connector Type: Differential Pair Array, Male Number of Positions: 40
Pitch: 0.020" (0.50mm) Packaging : Reel
Number of Rows: 2 Mounting Type: Surface Mount
Features: Board Guide, Ground Bus (Plane) Contact Finish: Gold
Contact Finish Thickness: 10µin (0.25µm) Packaging: Tube
Mated Stacking Heights: -
Description
Number of Positions: 40
Number of Rows: 2
Mounting Type: Surface Mount
Contact Finish: Gold
Packaging: Tube
Features: Board Guide, Ground Bus (Plane)
Mated Stacking Heights: -
Connector Type: Differential Pair Array, Male
Pitch: 0.020" (0.50mm)
Contact Finish Thickness: 10µin (0.25µm)
Manufacturer: Samtec Inc
Series: QStrip® QTH
Height Above Board: 0.160" (4.06mm)