QTLP670C24TR
Standard LED - SMD PLCC-4 LED HER/GRN
product image
QTLP670C24TR Picture
SeekIC No. : 0048230 Detail
QTLP670C24TR: Standard LED - SMD PLCC-4 LED HER/GRN
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
QTLP670C24TR
Mfg:
Everlight
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
LED Size : 3.2 mm x 2.8 mm Illumination Color : Red, Green
Wavelength/Color Temperature : 630 nm, 570 nm Lens Color/Style : Water Clear
Luminous Intensity : 10 mcd, 25 mcd Viewing Angle : 120 deg
Packaging : Reel
Description
Forward Current :
Forward Voltage :
Lens Color/Style : Water Clear
Packaging : Reel
Viewing Angle : 120 deg
Illumination Color : Red, Green
LED Size : 3.2 mm x 2.8 mm
Wavelength/Color Temperature : 630 nm, 570 nm
Luminous Intensity : 10 mcd, 25 mcd
Parameters:
Technical/Catalog InformationQTLP670C24TR
VendorFairchild Optoelectronics Group
CategoryOptoelectronics
ColorGreen, Red
Lens Style/SizeRound, 2.4mm
Millicandela Rating25mcd Green, 10mcd Red
Voltage - Forward (Vf) Typ2.1V Green, 2.0V Red
Wavelength - Dominant570nm, 630nm
Wavelength - Peak565nm, 635nm
Current - Test20mA