QX87C51FA20
IC MCU 8BIT 8K 20MHZ OTP 44PLCC
product image
QX87C51FA20 Picture
SeekIC No. : 003511915 Detail
QX87C51FA20: IC MCU 8BIT 8K 20MHZ OTP 44PLCC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
QX87C51FA20
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: 87C Manufacturer: Intel
Core Processor: MCS 51 Core Size: 8-Bit
Speed: 20MHz Connectivity: SIO
Peripherals: - Number of I /O: 32
Program Memory Size: 8KB (8K x 8) Program Memory Type: OTP
EEPROM Size: - RAM Size: 256 x 8
Package / Case : SC-70-6 Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 4.5 V ~ 5.5 V
Data Converters: - Oscillator Type: Internal
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Package / Case: 44-PLCC
Description
Core Size: 8-Bit
EEPROM Size: -
Data Converters: -
Oscillator Type: Internal
Speed: 20MHz
Packaging: Tube
Program Memory Size: 8KB (8K x 8)
RAM Size: 256 x 8
Program Memory Type: OTP
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Number of I /O: 32
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 4.5 V ~ 5.5 V
Package / Case: 44-PLCC
Peripherals: -
Series: 87C
Manufacturer: Intel
Core Processor: MCS 51
Connectivity: SIO
Parameters:
Technical/Catalog InformationQX87C51FA20
VendorIntel
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size8K x 8
RAM Size256 x 8
Number of I /O32
Package / Case44-PLCC
Speed20MHz
Controller Series87C
Oscillator TypeInternal
PackagingTube
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
Core ProcessorMCS 51
Data Converters-
Core Size8-Bit
ConnectivitySIO
Peripherals-